Oh Hayır, Yu-Gi-Oh Wiki Yıllara Yayılan ‘Felaket’ İçerik Kaybına Uğruyor

için bir kabus senaryosudur. Yu-Gi-Oh dolambaçlı açıklamalar içeren kartlara bakmak zorunda olan hayranlar. Hafta sonu, adından da anlaşılacağı gibi, her şey hakkında bir wiki olan Yugipedia’nın yöneticileri Yu-Gi-Oh– wikia’nın birincil veritabanının yarısını yanlışlıkla sildiğini duyurdu. “Yugipedia feci bir hataya maruz kaldı” dediler Twitter’dan.

“Bazı sunucu sorunları üzerinde çalışırken, sunucu çalışanlarımızdan biri, sunucuya bağlı ve gereksiz görünen bir depolama birimi fark etti. Depolamanın kullanımda olup olmadığına dair bazı kontroller yaptıktan sonra kullanımda olmadığı ortaya çıktı. Sunucu maliyetlerinden tasarruf etmek için, depolama hacmi buna uygun olarak kaldırıldı” ifadesini okuyun. SSS sayfası Yugipedia’ya ne olduğu hakkında. “Maalesef daha sonra birimin normal şekilde yapılandırılmadığını keşfettik, bu nedenle önceki kontrollerimiz birimin gerçekten kullanımda olduğunu tespit edemedi ve kaldırdığımız şey sitenin birincil veritabanını içeren depolama birimiydi.” Bu bağlantı kesilmesi, bulut sağlayıcının depolamayı yeniden tahsis et diğer müşterilere. Birçok hayran projesi gibi, trajedi de sınırlı kaynaklara sahip olmanın bir sonucuydu. Sahipler para kazanmış olsaydı, depolama hacimlerini silmek için bir neden olmazdı.

İşte karşınızda: Yugipedia’nın sahiplerinden biri yanlışlıkla veri kabının boş olduğuna inandıkları için veritabanının yarısını silmişler. Yugipedia verileri en son 12 Ocak 2020’de yedeklemişti (bunlar verilerin günlük olarak yedeklenmesi, ancak herhangi bir veri içermediğini varsaydıkları depolamayı atladılar). Yani bundan sonra veritabanına eklenen her şey silinmişti. Yönetici daha sonra Reddit’te netlik kazandı görüntülerin farklı bir sunucuda barındırıldığı için hayatta kaldığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir